تاثیر هاست (Host) در سئو و نحوه انتخاب میزبانی مناسب

تاثیر هاست (Host) در سئو و نحوه انتخاب میزبانی مناسب

تاثیر هاست (Host) در سئو و نحوه انتخاب میزبانی مناسب

توتو وب به عنوان یک شرکت ارائه دهنده میزبانی وب و طراحی سایت با قطعیت کامل خیالتان را راحت کرده و استفاده از هاست های رایگان را کاملا رد می کند . چرا که کیفیت و نوع کانفیگ  در هاست های رایگان  با هاست پولی زمین تا آسمان متفاوت است.حتی در موارد بسیاری دیده شده که کیفیت سرویس های یک هاست پولی  با سرویس دهنده پولی دیگر، تفاوت بسیاری دارد.کیفیت پایین سرویس دهی ،در مبحث سئوی سایت ،می تواند ضررهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. در نتیجه حتی هنگام انتخاب شرکت هاستینگ برای خرید هاست پولی نیز باید دقت ویژه ای به خرج دهید . نباید این تصور را داشته باشید که صرفا وب سایتتان در اینترنت نمایش داده شود کافی است !

انتخاب هاست ، رابطه مستقیمی  با سرعت سایت شما دارد و سرعت نیز از ملاک های مهم و تاثیر گذار در سئو است.همانطور که پیش تر اشاره شد ،سرعت لود بیشتر از سه ثانیه نه تنها برای مخاطبان جالب نیستا ،بلکه کندی و یا قطعی هاست  ،در چشم موتور های جستجو  نیز دارای امتیاز منفی بالایی است. برای اینکه هم نتیجه بهتری در سئوی سایت بگیرید  و هم از نظر رفع مشکلات فنی خیالتان راحت باشد در انتخاب هاست ملاک های زیر را مد نظر داشته باشید:

سرعت:

اصولا اگر مخاطب  وارد سایتی شود که لود آن بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد ،آن سایت را ترک می کند. نه تنها کندی سرعت عامل مهمی در از دست دادن کاربران است ، بلکه باعث امتیاز در موتور های جستجو  و افت قدرت سئوی سایت نیز می شود . همواره قبل از اینکه بخواهید نسبت به خرید هاست اقدام کنید ،از شرکت هاستینگ بخواهید آی پی سرور میزبان  و یا آدرس یکی از سایت هایی که روی سرورشان میزبانی می شود را جهت تست به شما ارائه دهد . سپس می توانید با پینگ گرفتن  از آن  و یا به کمک سایت های تست سرعت مانند GtMetrix  از سرهت سرور آگاه شوید.

آپ تایم (میزان در دسترس بودن):

آپ تایم واژه ای برای بیان میزان در دسترس بودن و عدم قطع شدن سرور است.در تبلیغات اکثر شرکت های هاستینگ مشاهده می کنید که Uptime %99,9  سرور را تضمین می کنند.اما واقعا اینگونه نیست! برای تست آپ تایم ،می توانید به جای اینکه همان اول  ، هاست را به صورت یکساله بخرید ، برای یک ماه آن را  خریداری کرده  و هر زمان که از آپ تایم وسرعت  آن مطمئن شدید  ، نسبت به تمدید یکساله اقدام کنید .گزینه دیگر ،خرید هاست از شرکت های  پر آوازه است  که معمولا دارای سرعت  و آپ تایم خوبی می باشند. برای بررسی آنکه چه میزان سایتتان down  بوده و ربات های گوگل در بازدید آن دچار مشکل شده اند ،می توانید به google Search Console مراجعه کنید.

موقعیت سرور:

سعی کنید موقعیت دیتاسنتر هاستی که خریداری می کنید ، در همان کشوری باشد که اکثریت مخاطبانتان  در آن قرار دارند. به عنوان مثال وقتی که سایت شما برای خدمات دهی به کاربران ایرانی طراحی شده است ،هاستی را خریداری کنید  که موقعیت آن در ایران باشد. اگر موقعیت هاست فرضا در آمریکا باشد ،زمانی که کاربر سایت  را باز می کند باید برای دانلود سایت ، پکت ها را تا آمریکا تبادل کند! مگر اینکه از روش های افزایش سرعت مانند CDN استفاده شده باشد. اما اگر موقعیت هاست داخل ایران باشد، دیگر نیازی به رفت و برگشت  پکت ها تا آمریکا نیست  و یک قدم  آن طرف تر  به اطلاعات سایت دست می یابند. اینکه به فکر افزایش سرعت کاربران سایتتان باشید ، قطعا برای گوگل هم ارزشمند است.

آی پی آدرس:

زمانی که از هاست اشتراکی  (Shared Web Hosting) استفده می کنید سایت های میزبانی شده روی آن سرور ،همگی IP یکسان دارند.اگر برخی از این سایت ها دست به تکنیک های سئوی کلاه سیاه بزنند و یا مدام ایمیل های اسپم ارسال کنند.باعث می شود که آی پی  مشترک  در موتور ها ی جستجو  و سرویس دهنده ایمیل به عنوان  آی پی اسپمر شناخته و مسدود شود. از این جهت خرید هاست از شرکت های معتبر بسیار حائز اهمیت است .

امنیت سرور:

امنیت جز  ملاک های دارای اهمیت  برای سئو نیست. و مقوله ای کاملا جداگانه است.اما باید میزبانی را انتخاب کنید  که از امنیت سرور مطمئن باشید.شرکت هاستینگ باید به صورت منظم از داده هایتان بکاپ  تهیه کند  تا در مواقعی مثل هک شدن سایت ، سریعا به حالت قبل ریکاوری شود .البته امنیت به طور غیر مستقیم به سئو ارتباط دارد ، چرا که در صورت هک شدن سایت  و تغییر صفحه اصلی توسط هکر ، در صورت بازدید اسپایدر ها ، هم سئو آسیب می بینند و هم به عنوان سایتی آلوده  شناسایی می شود .تاکنون به سایت هایی برخورد کرده اید  که مستقیما گوگل هشدار می دهد به دلیل آلوده بودن وارد  این سایت نشوید ؟ بازگشت به حالت قبل ،اندکی زمان بر خواهد بود .

پشتیبانی:

این آیتم نیز ارتباطی به سدو ندارد . اما به جرات می توان گفت  همان اندازه که سرعت سایت برای کاربران مهم است ، پشتیبانی سرور برای مدیر سایت اهمیت دارد . گاهی اوقات به مشکلاتی بر می خورید  که رفع آنها احتمالا  نیازمند دسترسی به پشتیبانی  و مدیر سرور  است .یکی از مهمترین ویژگی های شرکت  هاستینگ خوب ،بدذون تردید پشتیبانی قوی می باشد.

درباره نویسنده مقاله

۰ thoughts on “تاثیر هاست (Host) در سئو و نحوه انتخاب میزبانی مناسب

  1. مسعود نیکزاد - ۱۴۰۰-۰۶-۲۷ at ۰۸:۱۱

    Visitor Rating: 5 Stars

    Reply
  2. ناشناس - ۱۴۰۰-۰۶-۲۷ at ۰۸:۱۲

    Visitor Rating: 5 Stars

    Reply

نوشتن یک نظر درباره این مقاله