لایسنس در لغت به معنای پروانه و در علم کامپیوتر به معنای مجوز استفاده از یک نرم افزار یا سخت افزار است .  در صورتی که اگر از لایسنس معتبر بر روی نرم افزار مورد نظر مانند ویندوز استفاده نمایید ، از امنیت بیشتر و همچنین ارائه تسهیلات از جمله دریافت Update از شرکت مقابل برخوردار خواهید شد .
لاینسس از اعداد و حروف تشکیل شده است که نحوه دریافت آن نیز از همان سازنده یا توسعه دهنده نرم افزار مورد نظر می باشد .
وجود لاینسس در اسکریپت، نرم افزار یا همان سیستم مدیریت، شما را از قانونی بودن آن نرم افزار با خبر می سازد. این نکته خیلی مهم است و استفاده از اسکریپت و نرم افزار های لاینسس دار یا همان کد فعال کننده، خیلی بهتر و با اطمینان تر از نسخه های کرک شده می باشد.
بهتر است لاینسس را مستقیما از سازنده یا توسعه دهنده نرم افزار تهیه کنید و در صورتی که قابلیت خرید لاینسس نرم افزار مورد نظر را ندارید بهتر است از منابع قانونی فارسی که لاینسس نرم افزار مورد نظر را ارائه می دهند خریداری نمایید.
برخی از شرکت های تولید نرم افزار به همراه لوح فشرده نرم افزار یک ابزار سخت افزاری بنام قفل سخت افزاری هم ارائه می دهند که این ابزار هم یک مجوز فعال سازی به حساب می آید.

کاربران برای استفاده قانونی از نرم افزارها، این مجوزها یا به عبارتی لایسنس ها را پس از پرداخت وجه به شرکت سازنده نرم افزار دریافت می نمایند. یک لایسنس دقیقا همانند یک کد شارژ تلفن های اعتباری می باشد و نباید در دسترس دیگران قرار گیرد.

انواع لایسنس ها از نظر اعتبار

1.لایسنس زمان دار

این لایسنس ها بیشتر برای آنتی ویرورس ها قابل استفاده هستند و مشتری بعد از خرید برای یه مدت می تواند از آن استفاده نماید این زمان از 1 ماه تا 12 ماه متغیر است و پس از اتمام تاریخ باید مجدد خریداری شود .

2.لایسنس دائمی

این لایسنس ها را باید ابتدا در نرم افزار ثبت نام نمایید سپس از آن استفاده نمایید . لایسنس مادام العمر (دائمی) نیازی به تمدید یا خرید مجدد ندارد .

تنها لایسنس های کرک شده هستند که دارای اعتبار نیستند حتی اگر به درستی هم کار کنند ولی اکثر تولید کنندگان نرم افزاری ترفندهایی را برای درست جواب ندادن این سریال در نرم افزارهای خود می گنجانند .