سرور DNS معتبر:

برای استفاده از قیاس دفترچه تلفن، آدرس IP را به عنوان شماره تلفن و نام شخص را به عنوان URL وب سایت در نظر بگیرید. سرورهای معتبر DNS یک کپی از “دفتر تلفن” دارند که این آدرس‌های IP را با نام‌های دامنه مربوطه آنها متصل می‌کند. آنها به سوالات ارسال شده توسط سرورهای نام DNS بازگشتی پاسخ می دهند و اطلاعاتی را در مورد مکان یافتن وب سایت های خاص ارائه می دهند. پاسخ های ارائه شده دارای آدرس IP دامنه های درگیر در پرس و جو هستند.

سرورهای DNS معتبر مسئول مناطق خاصی مانند یک کشور، یک سازمان یا یک منطقه محلی هستند. صرف نظر از اینکه کدام منطقه تحت پوشش است، یک سرور DNS معتبر دو کار مهم را انجام می دهد. ابتدا، سرور لیستی از نام های دامنه و آدرس های IP که با آنها همراه است را نگه می دارد. سپس، سرور به درخواست‌های سرور DNS بازگشتی در مورد آدرس IP مربوط به نام دامنه پاسخ می‌دهد.

هنگامی که سرور DNS بازگشتی پاسخ را دریافت می کند، آن اطلاعات را به رایانه ای که آن را درخواست کرده است ارسال می کند. سپس کامپیوتر از آن اطلاعات برای اتصال به آدرس IP استفاده می کند و کاربر وب سایت را می بیند.

سرورهای DNS و آدرس های IP:

رایانه‌ها و دستگاه‌های مختلفی که از اینترنت استفاده می‌کنند، برای ارسال درخواست کاربر به وب‌سایتی که می‌خواهند به آن دسترسی پیدا کنند، به آدرس‌های IP وابسته هستند. بدون DNS، باید آدرس‌های IP تمامی وب‌سایت‌هایی را که بازدید می‌کنید، پیگیری کنید، شبیه به همراه داشتن یک دفترچه تلفن از وب‌سایت‌ها همیشه. سرور DNS به شما اجازه می دهد تا نام وب سایت را تایپ کنید. سپس خاموش می شود و آدرس IP مناسب را برای شما دریافت می کند. با داشتن آدرس IP، رایانه (یا مرورگر) شما می تواند شما را به سایت برساند.

به عنوان مثال، اگر www.totoweb.ir را در مرورگر وب خود وارد کنید، آن URL به تنهایی نمی تواند شما را به وب سایت برساند. این حروف توسط سرورهایی که شما را به سایت متصل می کنند نمی توانند “خوانده شوند”. با این حال، سرورها قادر به خواندن آدرس های IP هستند. سرور DNS تشخیص می دهد که کدام آدرس IP با www.fortinet.com مطابقت دارد و آن را به مرورگر شما ارسال می کند. سپس وب سایت روی صفحه دستگاه شما ظاهر می شود زیرا مرورگر اکنون می داند دستگاه شما را کجا ببرد.

ذخیره DNS مرورگر:

سیستم عامل مورد استفاده دستگاه شما سوابق منابع DNS را از طریق استفاده از حافظه پنهان ذخیره می کند. هنگامی که شخصی سعی می کند به سایتی برود، حافظه پنهان از افزونگی جلوگیری می کند. این به نوبه خود باعث کاهش زمان لازم برای دسترسی به وب سایت می شود. اگر دستگاهی که استفاده می‌کنید اخیراً به صفحه‌ای رفته است که می‌خواهد به آن دسترسی پیدا کند، آدرس IP را می‌توان توسط حافظه پنهان ارائه کرد. به این ترتیب، درخواست وب سایت می تواند بدون دخالت سرور DNS تکمیل شود.

بنابراین، حافظه پنهان DNS به ساده کردن فرآیند جستجوی DNS کمک می کند که در غیر این صورت برای پیوند نام دامنه به آدرس IP ضروری است. این باعث می شود روند دسترسی به وب سایت بسیار سریعتر شود.

حافظه پنهان سیستم عامل DNS چیست؟:

سیستم عامل های بسیاری از دستگاه ها قادر به نگهداری یک کپی محلی از جستجوهای DNS هستند. این امکان را برای سیستم عامل فراهم می کند تا به سرعت اطلاعات مورد نیاز برای حل URL را به آدرس IP صحیح دریافت کند.

نحوه انجام جستجوی DNS چیست؟:

هر دامنه دارای رکوردهای DNS است و این رکوردها توسط سرورهای نام کشیده می شوند. می توانید وضعیت رکوردهای DNS مرتبط با دامنه خود را بررسی کنید. همچنین می توانید سرورهای نام را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کدام رکوردها توسط سرورها کشیده می شوند. به عنوان مثال، در رایانه های ویندوزی، این کار با استفاده از دستور NSLOOKUP انجام می شود. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

Revolver DNS چیست؟

یک حل کننده DNS به عنوان یک حل کننده بازگشتی نیز شناخته می شود. این برای دریافت درخواست های DNS ارسال شده توسط مرورگرهای وب و برنامه ها طراحی شده است. حل‌کننده URL وب‌سایت را دریافت می‌کند و سپس آدرس IP را که با آن URL مطابقت دارد، بازیابی می‌کند.

انواع پرس و جوهای DNS چیست؟

در طول فرآیند جستجوی DNS، سه نوع مختلف پرس و جو انجام می شود. پرس و جوها برای بهینه سازی وضوح DNS ترکیب می شوند و در زمان صرفه جویی می کنند.

پرس و جو بازگشتی
پرس و جو تکراری
پرس و جو غیر بازگشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5